Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Vinné sklepy Sudoměřice

Z hlediska vinařství spadají Sudoměřice do Slovácké (bývalé Bzenecko-strážnické) podoblasti. Strážnická vinařská oblast je svojí rozlohou nejmenší moravská vinařská oblast. Sudoměřice leží v jižní části Strážnicka a zdejší vinice jsou vysázeny ve vyšších svahovitých polohách v teplosuché oblasti jen několik desítek metrů od státní hranice. Díky velmi dobrým klimatickým a geologickým podmínkám se místní vinaři mohou pyšnit velmi kvalitními víny.

Z bílých odrůd se tu pěstuje Rulandské bílé, Rulandské šedé, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené, Chardonnay, Souvignon, Pálava, z modrých odrůd je to např. Frankovka, Modrý Portugal, Zweigeltrebe. Na katastru obce se nachází vinice větších výrobců vína, ale i řada malých vinic drobných pěstitelů.

Sklepní ulička ve Starém potoku

V původním vyschlém korytu Sudoměřického potoka, které bylo od 16. století obecní pastvinou, se v osmdesátých letech dvacátého století začalo s výstavbou vinných sklepů. Soukromé sklepy byly povolovány pod podmínkou, že jejich vlastníci budou nuceni strpět případné využití sklepů pro účely civilní obrany a komplex měl sloužit jako úkrytové místo (protiatomové kryty) pro polovinu obyvatel obce. Dnes mají sklípky naštěstí jiné využití a celý areál slouží pro setkávání s přáteli při sklence dobrého vína, ale také jako zázemí při pořádání různých akcí pro širokou veřejnost.

V osmdesátých letech se v areálu začalo také s výstavbou zahrádkářské víceúčelové budovy s tím, že do budoucna se zde plánuje ubytování pro návštěvníky obce.

 

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je img-20170424-190100-hdr.jpg.

    

Přehled každoročně pořádaných akcí:

Fašank

Košt vína –  duben

Sudoměřické hody s právem-první víkend v červnu

Zpívání u vánočního stromečeku

Odkazy na místní vinaře:

Vinařství Bučkovi

Kontakt: František Buček 604 149 723, email: vinarstvi.buckovi@seznam.cz

Vinařství Pavla Brázdová

Kontakt: Pavla Brázdová 722 678 150, email: info@vino-brazdova.cz, web: www.vino-brazdova.cz

Rodinné vinařství Tomanovi

Kontakt: 605 950 026, emal: f.toman@quick.cz