Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Úvodní slovo starosty

Vážený čtenáři,

jsem velmi rád, že Vás mohu přivítat na oficiálních webových stránkách jihomoravské vinařské obce – Sudoměřice. Naše obec leží v centrální oblasti historického knížectví Velká Morava, a obyvatelé jsou velmi hrdí na to, že žijí v centru toho prostoru, kde se utvářela naše moravská a česká státnost. Významnou součástí tohoto státního útvaru bylo na našem katastru Slovanské hradiště – Hrúdy, které sloužilo vládnoucím Mojmírovcům k obranným účelům. Samotná obec byla založena roku 1262 panem Sudomírem z rodu pánů Tvrdišovců, na jehož počest je od roku 2012 postaven na návsi pomník – jako poděkování vděčných obyvatel zakladateli obce. Ještě jednou Vás srdečně vítám a velmi rád bych Vám představil naši vinařskou obec.

Dříve především zemědělská obec Sudoměřice leží v podhůří Bílých Karpat, na samých hranicích se Slovenskou republikou, jejíž nejbližším větším sídlem je město Skalica. Z průběhu dlouhé historie, kdy náš katastr obývalo velké a dlouhodobé osídlení Keltů, následně Germánů i Slovanů z Velkomoravské říše, kdy se na naší půdě odehrávaly veškeré významné přesuny vojsk z Uher do Čech a naopak, se nám nedochovalo mnoho písemných dokladů. Dochovalo se nám ale poznání toho nezvratného faktu, že zde žili lidé, naši předci, kteří vybudovali tuto krásnou vesnici na pomezí Moravy a slovenského Záhoria.

Sudoměřice v těchto dnech není velkou obcí, má okolo 1213 stálých obyvatel s českým státním občanstvím a řádově asi 100 se slovenským občanstvím. Dnes je to ale již velmi moderní obec s kompletní občanskou vybaveností a také velkým a kvalitním zázemím pro příchod vhodných investorů. Nezaostává ani v nabídce pro rekreaci a turistiku, bouřlivý rozvoj doznávají i podnikatelské aktivity v rámci Baťova kanálu, kde je vybudováno vodácké přístaviště a půjčovna lodí – Výklopník.

Přijměte tedy pozvání a navštivte zajímavá místa našeho katastru. Užijte si atmosféry ve vinařských sklípcích v areálu Starý potok a ochutnejte velmi kvalitní místní vína a ubytujte se v obecním či soukromém penzionu, navštivte Baťův kanál, přístaviště s rozhlednou na Výklopníku, přijďte si zachytat ryby na nádrži Mlýnky nebo na rybníku Vanďurák či se zrekreovat v rekreační oblasti Mlýnky, kde je možno se koupat a provádět pěší túry po krásách Bílých Karpat. Neopomeňte si prohlédnout funkcionalistický kostel Krista Krále, zvonici na návsi nebo původní historický panský statek. Zajímavostí je i ucelený soubor tkz. německých domků, který se stavěl v letech II. světové války pro německou finanční stráž. K vidění je toho samozřejmě více, stačí si prohlédnout naši webovou prezentaci a jistě si vyberete.

Těšíme se na Vás.

starosta obce Sudoměřice