Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Úvodní slovo starosty

Vážený čtenáři,

jsem velmi rád, že Vás mohu přivítat na webových stránkách jihomoravské vinařské vesnice Sudoměřice. Naše obec leží v centrální oblasti  historického knížectví  Velká Morava, a obyvatelé jsou velmi hrdí na to, že žijí v centru toho prostoru, kde se utvářela naše moravská a česká státnost. Významnou součástí tohoto státního útvaru bylo na našem katastru hradiště Hrúdy, které sloužilo vládnoucím Mojmírovcům k obranným účelům. Samotná obec byla založena v r. 1262 panem Sudomírem z rodu pánů Tvrdišovců, kterému je od roku 2012 postaven na návsi pomník jako poděkování vděčných obyvatel zakladateli vesnice. 

Ještě jednou Vás vítám a současně Vám  chci představit vinařskou obec Sudoměřice. Dříve především zemědělská obec Sudoměřice leží v podhůří Bílých Karpat, na samých hranicích se Slovenskou republikou, jejíž nejbližším větším sídlem je město Skalica. 

Z průběhu dlouhé historie, kdy náš katastr obývalo velké a dlouhodobé osídlení Keltů, následně Germánů i Slovanů z Velkomoravské říše, kdy se na naší půdě odehrávalo veškeré významné přesuny vojsk z Uher do Čech a naopak, se nám nedochovalo mnoho písemných dokladů. Dochovalo se nám ale poznání toho nezvratného faktu, že zde žili lidé, naši předci, kteří vybudovali tuto krásnou vesnici na pomezí Moravy a slovenského Záhoria.

 

Sudoměřice těchto dnů není velká obec, má okolo 1213 stálých obyvatel s českým státním občanstvím a řádově asi 100 se slovenským občanstvím. Dnes to je ale již velmi moderní obec s kompletní občanskou vybaveností, s velkým a kvalitním zázemím pro příchod vhodných investorů. Nezaostává ani v nabídce pro rekreaci a turistiku, bouřlivý rozvoj doznávají podnikatelské aktivity v rámci Baťova kanálu, kde je vybudováno vodácké přístaviště a půjčovna lodí.

 

Přijměte tedy pozvání a navštivte zajímavá místa našeho katastru. Užijte si atmosféry ve vinařských sklípcích v areálu Starý potok a ochutnejte velmi kvalitní místní vína a ubytujte se v obecním či soukromém penzionu, navštivte Baťův kanál, přístaviště s rozhlednou na Výklopníku, přijďte si zachytat ryby na nádrži Mlýnky nebo na rybníku Vanďurák, zrekreovat se v rekreační oblasti Mlýnky, kde je možno se koupat a provádět pěší túry po krásách Bílých Karpat. Neopomeňte si prohlédnout funkcionalistický kostel Krista Krále, zvonici na návsi, původní historický panský statek, zajímavostí je i ucelený soubor tkz. německých domků, který se stavěl v letech II. světové války pro německou finanční stráž. K vidění je toho více, ale pokud si tuto naši webovou prezentaci prohlédnete, jistě si vyberete.

 

Těšíme se na Vás.

starosta obce