Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Další turistické cíle

BAŤŮV KANÁL

Baťův plavební kanál je téměř 53 km dlouhá turistická vodní cesta (v minulosti sloužila nákladní lodní dopravě), spojující v současnosti Otrokovice u Kroměříže s městem Skalica na Slovensku. Na vodním kanále je možné absolvovat vyhlídkové plavby, zapůjčit si motorový člun či hausbót pro několikadenní plavbu spojenou s nevšedním nocováním na lodi. Převážná část Baťova kanálu je uměle vyhloubená, některé úseky vedou přirozeným korytem řeky Moravy. Více informací o Baťově kanále naleznete: ZDE

REKREAČNÍ OBLAST MLÝNKY

Rekreační oblast/osada Mlýnky měla na konci 19. století asi 10 chalup rozložených v lesnatém údolí potoka Mandát. Dnes je jich obydleno jen pár, zachovala se původní malá kaplička a stále je patrný i mlýnský náhon. Kolem vodní nádrže Kostolnica (6 ha) tam vznikla před 40 lety rekreační oblast. Její součástí je dnes letní občerstvení pod hrází a také celoročně provozovaný penzion JANA. Romanticky situovaná Kostolnica (Mlýnky) slouží ke koupání i celoročnímu rybolovu a má navíc jednu zvláštnost – jejím středem probíhá státní hranice.

REKREAČNÍ OBLAST RADĚJOV

Rekreační oblast Radějov je součástí příhraničního území, které se nachází na katastru obce mezi Mlýnky a obcí Radějov, je i Obora Radějov. Projít nebo na kole projet údolím horského potoka Mandát znamená vidět rozlehlé louky s nádhernými ocúny, kosatci a orchidejemi, s osamělými duby, či se zákoutími lesních rybníčků. Pozorní a tiší návštěvníci se tam mohou setkat s jelenem, daňky nebo divočáky. V zimě je možné zkusit zde v kopcích běžky a dostat se v bílé stopě třeba až na slovenské Kopanice nebo na vzdálenou Javořinu. Přímo v Radějově je v zimě v provozu sjezdovka Štěpničky s umělým zasněžováním a večerním osvětlením.

PAMÁTKOVÁ REZERVACE PETROV – PLŽE

V Památkové rezervaci Petrov – Plže se nachází okolo 80 vinných sklepů budovaných od 15. století. Sklepy budovali sami vinaři. Vinné sklepy vytvářejí ulicovou zástavbu se dvěma náměstíčky. Areál je hojně navštěvován turisty a rozvíjí se zde výrazně vinařská turistika. Po celý rok je přístupný veřejnosti. Během léta bývá ihned na začátku rezervace otevřena vinotéka, kde může turista ochutnat místní vína.

STRÁŽNICE

Město Strážnice s více než 5 000 obyvateli se nachází na levém břehu řeky Veličky. Počátky města se datují od počátku 14. století. Ve městě se nachází zámek s přírodním parkem, Muzeum vesnice Jihovýchodní Moravy (skanzen), barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie a zbytky původní opevnění ze druhé poloviny 16. století (Skalická a Veselská brána). Poslední víkend v červnu se ve městě každoročně koná Mezinárodní folklórní festival (MFF Strážnice).

SKALICA

Město Skalica je bývalé svobodné královské město. Sídlí zde Záhorské muzeum, galerie J. Koreszku. Nachází se zde národní kulturní památka – Rotunda sv. Jiří, farní kostrou sv. Michala, kláštorný komplex františkánský, jezuitský, Milosrdných bratří, kalvárie. Konají se zde Skalické dni spojené s tradičním jarmarkem, a to každoročně v září. Nejznámější Skalický stavbou je románská rotunda sv. Jiří. Je postavena na návrší s pěkným výhledem na Skalický dominanty. Rotundu postavili ve 12. století a v 15. století byla Rotunda začleněna do městských staveb. Je cenná zejména tím, že si zachovala původní románskou stavební dispozici. V interiéru jsou vzácné gotické malby, zobrazující klasický výjev sv. Juraje bojujícího s drakem. Ve středu města Skalica se ve středověku zformovalo historické náměstí s netradičním trojúhelníkovým půdorysem. Jeho dominantou je rozměrný gotický farní kostel zasvěcený sv. Michalovi. Vzpomíná se již v roce 1372, kdy panovník obdaroval Skalici výsadami svobodného královského města. Velkou pozornost si také zaslouží Dům kultury ve Skalici. I když jde o novodobou stavbu na historickém náměstí Skalice, zaslouží si pozornost hlavně proto, že jde o dílo velkého slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Tuto secesní budovu postavili v roce 1905 jako Spolkový dům. Do náměstí je otočena působivou fasádou, vyzdobenou barevnou mozaikou, inspirovanou kresbami slavného českého malíře Mikuláše Aleše a vinnými motivy.