oficiální web obce
Sudoměřice
<div class='top_akce'>
   
	<div class='nazev_obec'>Vítáme Vás  </div>	<div class='popisek' ><a href='http://www.obecsudomerice.cz/novinky.html?x=20'>V roce 2012 naše obec oslavila
výročí 750 let od založení obce rytířem
Sudomírem z rodu Tvrdišovců. Socha zakladatele
 byla v rámci oslav postavena na návsi a připomíná nám tak naše historické kořeny</a></div>
	</div><div class='top_akce'>
   
	<div class='nazev_obec'>Výklopník Sudoměřice</div>	<div class='popisek' ><a href='http://www.obecsudomerice.cz/novinky.html?x=46'>Technická památka VÝKLOPNÍK Sudoměřice, byla postavena v.r. 1939. Tato zařízení sloužilo k překládání lignitového uhlí, které se přiváželo po železniční trati z nedalekého dolu TOMÁŠ v Ratíškovicích. Odtud bylo uhlí převáženo na lodích do elektrárny v Otrokovicích.  </a></div>
	</div><div class='top_akce'>
   
	<div class='nazev_obec'>Neonová diskotéka</div>	<div class='popisek' ><a href='http://www.obecsudomerice.cz/novinky.html?x=113'>Kulturní výbor ve spolupráci s OÚ Sudoměřice pořádájí NEONOVOU DISKOTÉKU na ukončení prázdnin a to 28.srpna 2015 od 18:30 hodin na Kolečku ve Starém potoku. Srdečně zvou pořadatelé. </a></div>
	</div>
Nacházíte se: obecsudomerice.cz » obec / úřad » Úvodní slovo starosty

Úvodní slovo starosty

Vážený čtenáři, jsem velmi rád, že Vás mohu přivítat v roce 2015, v roce, kdy naše vlast a obec slaví 70.výročí osvobození od nacistické okupace. Naše obec leží v centrální oblasti  historického knížectví  Velká Morava, a obyvatelé jsou velmi hrdí na to, že žijí v centru toho prostoru, kde se utvářela naše moravská a česká státnost. Významnou součástí tohoto státního útvaru bylo na našem katastru hradiště Hrúdy, které sloužilo vládnoucím Mojmírovcům k obranným účelům. Samotná obec byla založena v r. 1262 panem Sudomírem z rodu pánů Tvrdišovců, kterému je od roku 2012 postaven na návsi pomník jako poděkování vděčných obyvatel zakladateli vesnice. 

Ještě jednou Vás vítám a současně Vám  chci představit vinařskou obec Sudoměřice. Dříve především zemědělská obec Sudoměřice leží v podhůří Bílých Karpat, na samých hranicích se Slovenskou republikou, jejíž nejbližším větším sídlem je město Skalica. 

Z průběhu dlouhé historie, kdy náš katastr obývalo velké a dlouhodobé osídlení Keltů, následně Germánů i Slovanů z Velkomoravské říše, kdy se na naší půdě odehrávalo veškeré významné přesuny vojsk z Uher do Čech a naopak, se nám nedochovalo mnoho písemných dokladů. Dochovalo se nám ale poznání toho nezvratného faktu, že zde žili lidé, naši předci, kteří vybudovali tuto krásnou vesnici na pomezí Moravy a slovenského Záhoria.
 
Sudoměřice těchto dní není velká obec, má okolo 1200 stálých obyvatelů českého občanství a řádově asi 60-80 se slovenským občanstvím. Dnes to je ale již velmi moderní obec s kompletní občanskou vybaveností, s velkým a kvalitním zázemím pro příchod vhodných investorů. Nezaostává ani v nabídce pro rekreaci a turistiku, bouřlivý rozvoj doznávají podnikatelské aktivity v rámci Baťova kanálu, kde je vybudováno vodácké přístaviště a půjčovna lodí.
 
Přijměte tedy pozvání a navštivte zajímavá místa našeho katastru. Užijte si atmosféry ve vinařských sklípcích v areálu Starý potok a ochutnejte velmi kvalitní místní vína, navštivte Baťův kanál, přístaviště s rozhlednou na Výklopníku, přijďte si zachytat ryby na nádrži Mlýnky nebo na rybníku Vanďurák, zrekreovat se v rekreační oblasti Mlýnky, kde je možno se koupat a provádět pěší túry po krásách Bílých Karpat. Neopomeňte si prohlédnout funkcionalistický kostel Krista Krále, zvonici na návsi, původní historický panský statek, zajímavostí je i ucelený soubor tkz. německých domků, který se stavěl v letech II. světové války pro německou finanční stráž. K vidění je toho více, ale pokud si tuto naši webovou prezentaci prohlédnete, jistě si vyberete.
 
Těšíme se na Vás.
Stanislav Tomšej, starosta obce
nejbližší kulturní akce
Po Út St Čt So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
<<Prosinec 2015 >>
PLES ŠKOLY
09. 01. 2016
© Obec Sudoměřice 2012 ... Grafický návrh zpracoval a redakční systém vytvořil IDEX.cz