oficiální web obce
Sudoměřice
<div class='top_akce'>
   
	<div class='nazev_obec'>OBEC  SUDOMĚŘICE</div>	<div class='popisek' ><a href='https://www.obecsudomerice.cz/novinky.html?x=153'>Letecký snímek na centrální část obce Sudoměřice, s kostelem, základní školou, mateřskou školou, statkem a návsí. V dálce je silueta sousední obce Petrov. </a></div>
	</div>
Nacházíte se: obecsudomerice.cz » turista / volný čas » Cyklotrasy a další turistické cíle

Cyklotrasy a další turistické cíle

→ rychlý odkaz na Turistické cíle v okolí

Cyklotrasy v okolí Sudoměřic

Obcí prochází tzv. Moravská vinařská stezka, která je páteřní trasou ojedinělé sítě sítě regionálních cyklistických tras procházejících malebnou krajinou jižní Moravy.

Konkrétně se jedná o Strážnickou vinařskou stezku, která je značená modře podle ultramarínové barvy, která se objevuje na lidových krojích regionu a nechybí na žádném původním lidovém stavení. Na trase leží dalších 15 vinařských obcí, např. Strážnice, Petrov, Hroznová Lhota, Blatnice pod Sv. Antonínkem a desítky chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

Další cyklotrasy na katastru obce:

Nadregionální trasy:

46 Beskydsko-karpatská magistrála Sudoměřice-Vápenky (Český Těšín)

Průběh trasy:

Sudoměřice, hraniční přechod – Strážnice – Velká nad Veličkou – Vápenky – (Vizovice – Vsetín – Český Těšín)

Náročnost: Turista - Délka: 42,3 (249) km - Kolo: Horské

Popis trasy:

Náročná dálková cykotrasa vedoucí východomoravskými pohraničními pohořími Bílých Karpat a Beskyd. V jihomoravském kraji prochází nejatraktivnějšími partiemi Bílých Karpat od Strážnického podhůří do nitra hor. Prochází tak svérázným regionem Slováckého Horňácka, který představuje ve vší pestrosti - přírodní i národopisné. Zprvu rovinatý terén u řeky Moravy se vstupem do masívů Karpat mění v kopcovitý se značnými nároky na fyzickou kondici. Fyzická obtížnost je však vyvážena rostoucí atraktivitou přírodního prostředí a dalekými výhledy do krajiny. Trasa vede střídavě po silnicích III. tř., ale také po zpevněných polních a lesních cestách. Za hranicí kraje dále pokračuje do kraje Zlínského a Moravskoslezského.

47 Moravská stezka (Veselí nad Moravou-Hodonín)-cyklostezka podél Baťova kanálu

Průběh trasy:

(Olomouc) - Veselí nad Moravou – Hodonín

Náročnost: Turista - Délka: 31,3 (153) km - Kolo: Krosové  

Popis trasy:

Jižní část páteřní cyklotrasy spojující střední Moravu s jižní na trase kopírující tok řeky Moravy. V úseku Jihomoravského kraje prochází regionem Slovácka a Strážnického Pomoraví v jeho nejcennějších přírodních partiích. V tomto úseku vede většinou po zpevněných polních cestách, místy horší kvality, v údolní nivě řeky. Přes města a vesnice obvykle prochází po místních komunikacích. Postupně se na mnohých úsecích budují kvalitní cyklostezky, nezřídka kopírující proslulý Baťův kanál. Asi 1 km dlouhý úsek, vedený po silnici I. tř. u Rohatce, vyžaduje zvýšenou pozornost.

Regionální trasy:

Cyklotrasa „Strážnickými vinohrady“

Průběh trasy:

Strážnice – Petrov – Sudoměřice – Mlýnky – Žerotín – Radějov – Lučina – Pod Travičnou – Tvarožná Lhota – Strážnice

Náročnost: Turista - Délka: 30 km - Kolo: Krosové

Popis trasy:

Jihozápadní konec hřebene pohoří Bílých Karpat nořící se do nivy řeky Moravy vytváří malebnou skladbu zalesněných horských údolí hned v sousedství viničních strání a ovocných sadů. Kraj kolem hlavního toku řeky Moravy pak z těchto pokladů hor žije a vesnice a městečka jedno vedle druhého jsou proslulými vinařskými producenty. Tak i cestu strážnickými vinohrady začneme nejprve cestou okolo vinných sklípků Pomoraví, abychom se posléze horskými údolími vyšplhali až k nejvyšším rozhledům Karpat.

Cyklotrasa „ Strážnickými vinohrady“-odbočka Výklopník

Průběh trasy:

Sudoměřice – Výklopník

Náročnost: Rodina s dětmi - Délka: 3 km - Kolo: Krosové

Popis trasy:

Malá odbočka z okruhu Strážnickými vinohrady k místní technické památce na Baťově kanálu - výklopníku, místu, kde byl nakládán jihomoravský lignit na lodi plující do Baťových závodů do Otrokovic.

Sudoměřická vinařská stezka

Průběh trasy:

Výklopník Sudoměřice-Sudoměřice-areál vinných sklepů „ Starý potok“-rybník Vanďurák-Stará hora

Náročnost: Střední - Délka: 6,5 km - Vhodnost pro: pěší, cyklisty

Popis trasy:

Sudoměřická vinařská stezka navazuje na Moravské vinařské stezky a zavede Vás od technické památky Výklopníku k funkcionalistickému kostelu Ježíše Krista Krále, dále k historickým stavbám z 18. století v centru obce, kterými jsou Panský dvůr a zvonice. Poté  trasa pokračuje přes areál vinných sklepů „ Starý potok“  a podél rybníku Vanďurák až k vinohradům ve starobylé vinařské lokalitě Stará hora. Na kopcích mezi vinohrady se můžete pokochat pohledem na moravské a slovenské Bílé Karpaty, při dobré viditelnosti jsou vidět Chřiby s hradem Buchlov.

Hudební stezka Dolinečka

Průběh trasy:

Starý potok u Sudoměřic – rozcestí Vinohrádky – Sudoměřice

Délka: 4 km - Zaměření: hudební - Vhodnost pro: pěší, cyklisté

Popis trasy:

Tématicky zaměřená naučná stezka se 4 zastaveními a 3 odpočívadly (zaměření hudební).

Další odkazy:

Moravské vinařské stezky

Region Slovácko

Cyklo jižní Morava

 
 
Mikroregion Strážnicko Mikroregion Ostrožsko  

 

→ Turistické cíle v okolí 

Baťův kanál - (webové stránky)

Baťův plavební kanál je téměř 53 km dlouhá turistická vodní cesta (v minulosti sloužila nákladní lodní dopravě), spojující  v současnosti Otrokovice u Kroměříže s obcí Skalica na Slovensku. Na kanále je možné absolvovat vyhlídkové plavby, zapůjčit si motorový člun či hausbót pro několikadenní plavbu spojenou s nevšedním nocováním na lodi. Převážná část Baťova kanálu je uměle vyhloubená, některé úseky vedou přirozeným korytem řeky Moravy.

Rekreační oblast Mlýnky

Osada Mlýnky měla na konci 19. století asi 10 chalup rozložených v lesnatém údolí potoka Mandát. Dnes je jich obydleno jen pár, zachovala se původní malá kaplička a stále je patrný i mlýnský náhon. Kolem vodní nádrže Kostolnica (6 ha) tam vznikla před 40 lety rekreační oblast. Její součástí je dnes letní občerstvení pod hrází a také celoročně provozovaný penzion JANA. Romanticky situovaná Kostolnica (Mlýnky) slouží ke koupání i celoročnímu rybolovu a má navíc jednu zvláštnost - jejím středem probíhá státní hranice.

 Rekreační oblast Radějov

Součástí příhraničního území, které se nachází na katastru obce mezi Mlýnky a obcí Radějov, je i Obora Radějov. Projít nebo na kole projet údolím horského potoka Mandát znamená vidět rozlehlé louky s nádhernými ocúny, kosatci a orchidejemi, s osamělými duby, se zákoutími lesních rybníčků. Pozorní a tiší návštěvníci se tam mohou setkat s jelenem, daňky nebo divočáky. V zimě je možné zkusit zde v kopcích běžky a dostat se v bílé stopě třeba až na slovenské Kopanice nebo na vzdálenou Javořinu. Přímo v Radějově je v zimě v provozu sjezdovka Štěpničky s umělým zasněžováním a večerním osvětlením.

Památková rezervace Plže Petrov

V areálu památkové rezervace Plže se nachází okolo 80 vinných sklepů budovaných od 15. stolení. Sklepy budovali sami vinaři. Vinné sklepy vytvářejí ulicovou zástavbu se dvěma náměstíčky. Areál je hojně navštěvován turisty a rozvíjí se zde výrazně vinařská turistika. Po celý rok je přístupný veřejnosti. Během léta bývá ihned na začátku rezervace otevřena vinotéka, kde může turista ochutnat místní vína.

Strážnice

Město s více než 5.000 obyvateli se nachází na levém břehu řeky Veličky. Počátky města se datují od počátku 14.století Ve městě se nachází zámek s přírodním parkem, Muzeum  vesnice Jihovýchodní Moravy (skanzen), barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie a zbytky původní opevnění ze druhé poloviny 16. století (Skalická a Veselská brána). Poslední víkend v červnu se ve městě každoročně koná Mezinárodní folklórní festival.

Skalica

Skalica je bývalé svobodné královské město. Sídlí zde Záhorské muzeum, galerie J. Koreszku. Nachází se zde národní kulturní památka - Rotunda sv. Jiří, farní kostrou sv. Michala, klášorný komplex františkánský, jezuitský, Milosrdných bratří, kalvárie.Konají se zde Skalický dny spojené s tradičním jarmarkem, a to každoročně v září.

Památky města Skalica

Nejznámější Skalický stavbou je románská rotunda sv. Jiří. Je postavena na návrší s pěkným výhledem na Skalický dominanty. Rotundu postavili v 12. století. V 15. století byla Rotunda začleněna do městských staveb. Je cenná zejména tím, že si zachovala původní románskou stavební dispozice. V interiéry jsou vzácné gotické malby, zobrazující klasický výjev sv. Juraje bojujícího s drakem.
Ve středu města Skalica se ve středověku zformovalo historické náměstí s netradičním trojúhelníkovým půdorysem. Jeho dominantou je rozměrný gotický farní kostel zasvěcený sv. Michalovi. Vzpomíná se již v roce 1372, kdy panovník obdaroval Skalici výsadami svobodného královského města.
Velkou pozornost si také zaslouží Dům kultury ve Skalici. I když jde o novodobou stavbu na historickém náměstí Skalice, zaslouží si pozornost hlavně proto, že jde o dílo velkého slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Tuto secesní budovu postavili v roce 1905 jako Spolkový dům. Do náměstí je otočena působivou fasádou, vyzdobenou barevnou mozaikou, inspirovanou kresbami slavného českého malíře Mikuláše Aleše a vínu motivy.

nejbližší kulturní akce
Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
<<Srpen 2019 >>
© Obec Sudoměřice 2012 ... Grafický návrh zpracoval a redakční systém vytvořil IDEX.cz