oficiální web obce
Sudoměřice
<div class='top_akce'>
   
	<div class='nazev_obec'>OBEC  SUDOMĚŘICE</div>	<div class='popisek' ><a href='https://www.obecsudomerice.cz/novinky.html?x=153'>Letecký snímek na centrální část obce Sudoměřice, s kostelem, základní školou, mateřskou školou, statkem a návsí. V dálce je silueta sousední obce Petrov. </a></div>
	</div>
Nacházíte se: obecsudomerice.cz » obec / úřad » Úvodní slovo starosty

Úvodní slovo starosty

Vážený čtenáři,

jsem velmi rád, že Vás mohu přivítat na webových stránkách jihomoravské vinařské vesnice Sudoměřice. Naše obec leží v centrální oblasti  historického knížectví  Velká Morava, a obyvatelé jsou velmi hrdí na to, že žijí v centru toho prostoru, kde se utvářela naše moravská a česká státnost. Významnou součástí tohoto státního útvaru bylo na našem katastru hradiště Hrúdy, které sloužilo vládnoucím Mojmírovcům k obranným účelům. Samotná obec byla založena v r. 1262 panem Sudomírem z rodu pánů Tvrdišovců, kterému je od roku 2012 postaven na návsi pomník jako poděkování vděčných obyvatel zakladateli vesnice. 

Ještě jednou Vás vítám a současně Vám  chci představit vinařskou obec Sudoměřice. Dříve především zemědělská obec Sudoměřice leží v podhůří Bílých Karpat, na samých hranicích se Slovenskou republikou, jejíž nejbližším větším sídlem je město Skalica. 

Z průběhu dlouhé historie, kdy náš katastr obývalo velké a dlouhodobé osídlení Keltů, následně Germánů i Slovanů z Velkomoravské říše, kdy se na naší půdě odehrávalo veškeré významné přesuny vojsk z Uher do Čech a naopak, se nám nedochovalo mnoho písemných dokladů. Dochovalo se nám ale poznání toho nezvratného faktu, že zde žili lidé, naši předci, kteří vybudovali tuto krásnou vesnici na pomezí Moravy a slovenského Záhoria.
 
Sudoměřice těchto dnů není velká obec, má okolo 1213 stálých obyvatel s českým státním občanstvím a řádově asi 100 se slovenským občanstvím. Dnes to je ale již velmi moderní obec s kompletní občanskou vybaveností, s velkým a kvalitním zázemím pro příchod vhodných investorů. Nezaostává ani v nabídce pro rekreaci a turistiku, bouřlivý rozvoj doznávají podnikatelské aktivity v rámci Baťova kanálu, kde je vybudováno vodácké přístaviště a půjčovna lodí.
 
Přijměte tedy pozvání a navštivte zajímavá místa našeho katastru. Užijte si atmosféry ve vinařských sklípcích v areálu Starý potok a ochutnejte velmi kvalitní místní vína a ubytujte se v obecním či soukromém penzionu, navštivte Baťův kanál, přístaviště s rozhlednou na Výklopníku, přijďte si zachytat ryby na nádrži Mlýnky nebo na rybníku Vanďurák, zrekreovat se v rekreační oblasti Mlýnky, kde je možno se koupat a provádět pěší túry po krásách Bílých Karpat. Neopomeňte si prohlédnout funkcionalistický kostel Krista Krále, zvonici na návsi, původní historický panský statek, zajímavostí je i ucelený soubor tkz. německých domků, který se stavěl v letech II. světové války pro německou finanční stráž. K vidění je toho více, ale pokud si tuto naši webovou prezentaci prohlédnete, jistě si vyberete.
 
Těšíme se na Vás.
starosta obce
nejbližší kulturní akce
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
<<Červenec 2019 >>

Aktuální informace
© Obec Sudoměřice 2012 ... Grafický návrh zpracoval a redakční systém vytvořil IDEX.cz