oficiální web obce
Sudoměřice
<div class='top_akce'>

<div class='nazev_obec'>OBEC  SUDOMĚŘICE</div>	<div class='popisek' ><a href='https://www.obecsudomerice.cz/novinky.html?x=153'>Letecký snímek na centrální část obce Sudoměřice, s kostelem, základní školou, mateřskou školou, statkem a návsí. V dálce je silueta sousední obce Petrov. </a></div>
	</div><div class='top_akce'>

<div class='nazev_obec'>Svatováclavská pěší pouť do Petrova</div>	<div class='popisek' ><a href='https://www.obecsudomerice.cz/novinky.html?x=196'>Farní úřad Sudoměřice  a Obec Sudoměřice zvou všechny naše občany, věřící i nepraktikující křesťany, na SVATOVÁCLAVSKOU PĚŠÍ POUŤ v pátek 28. září 2018 do sousední obce Petrov. Tato pěší pouť bude k uctění památky hlavního patrona České republiky, našeho přemyslovskéh</a></div>
	</div>
Nacházíte se: obecsudomerice.cz » obec / úřad » Informace o obci » Hrúdy - slovanské hradiště u Karlova mostu

Hrúdy - slovanské hradiště u Karlova mostu

Otištěno ve „Sborníku československé společnosti archeologické při ČSAV“ Brno 1961)

Výzkum hradiště „Hrůdy“ u Sudoměřic nad Moravou.

(K otázce tzv. spečených valů)

Boris Novotný, AÚ ČSAV, odb. Brno

Mezi obcemi Sudoměřice nad Moravou a Petrovem u Strážnice (o.Hodonín) leží ve vzdálenosti asi 50 m severozápadně od státní silnice v poloze „Hrůdy“ (také „Horní štěpnice“) hradiště, uvedené do literatury pod názvem „Hrůdy“ . Opevnění obkličující území kolem 3 ha, bylo vybudováno v inundaci řeky Moravy na typickém jihomoravském nížinném pahorku, v lidové mluvě zvaném „hrůd“ (takových pomístných názvů tratí v místech řekou naplavených pahorků je na jižní Moravě více).

Opevněné místo bylo chráněno od jihu návrším, známém jako pravěké naleziště. Jak je ještě ze starých katastrálních map patrno, leželo hradiště v ohbí říčky Morávky, která je ramenem řeky Moravy.

Valy hradiště byly ještě dobře viditelné do roku 1932, kdy zejména jejich západní a východní část velmi narušila stavba bývalého Baťova plavebního kanálu Otrokovice-Sudoměřice, který je ve směru od východu k západu protíná téměř prostředkem v šířce 26 m. K dovršení poškození této památky byl přes kanál, v západní části areálu hradiště, postaven železobetonový most s vysokými hliněnými nájezdy. Přes něj vede polní cesta, která odbočuje z betonové státní silnice (Hodonín-Veselí), vybudovaná rovněž pouhých 50 m od jižní strany valu hradiště. Je jisté, že i vysoké a široké těleso silnice porušilo jižní předpolí opevnění. Za tohoto stavu měla být na stejně již silně snížených a místy úplně rozvezených valech provedena hluboká orba. Proto zde byl ve dnech 21.IX. až 10. XI. 1958 proveden Archeologickým ústavem ČSAV, pob. v Brně, záchranný zjišťovací výzkum.

Více informací  viz:

nejbližší kulturní akce