oficiální web obce
Sudoměřice
<div class='top_akce'>
   
	<div class='nazev_obec'>OBEC  SUDOMĚŘICE</div>	<div class='popisek' ><a href='https://www.obecsudomerice.cz/novinky.html?x=153'>Letecký snímek na centrální část obce Sudoměřice, s kostelem, základní školou, mateřskou školou, statkem a návsí. V dálce je silueta sousední obce Petrov. </a></div>
	</div><div class='top_akce'>
   
	<div class='nazev_obec'>Svatováclavská pěší pouť do Petrova</div>	<div class='popisek' ><a href='https://www.obecsudomerice.cz/novinky.html?x=196'>Farní úřad Sudoměřice  a Obec Sudoměřice zvou všechny naše občany, věřící i nepraktikující křesťany, na SVATOVÁCLAVSKOU PĚŠÍ POUŤ v pátek 28. září 2018 do sousední obce Petrov. Tato pěší pouť bude k uctění památky hlavního patrona České republiky, našeho přemyslovskéh</a></div>
	</div>
Nacházíte se: obecsudomerice.cz » občan / podnikatel » 750 let obce Sudoměřice

750 let obce Sudoměřice

V roce 2012 jsme si připomínali 750. výročí založení naší obce. Na začátku července jsme oslavovali toto výročí velmi vydařenými a hojně navštívenými slavnostmi.  5. července byla vernisáží zahájena výstava o historii obce. Tato velmi kvalitní a téměř profesionálně připravená výstava pak byla po zbytek měsíce o víkendech velmi hojně navštěvována. Součástí programu oslav bylo na konci prázdnin i rozloučení s prázdninami s diskotékou. Hlavní oslavy od 5. do 8. července se vydařily, což je zásluha všem organizátorům, všemu tomu množství lidí, které se obleklo do lidových krojů, děkujeme všem tanečníkům, zpěvačkám a muzikantům, hercům loutkového a ochotnického divadla,  lidem kteří nabízeli své výrobky a své dovednosti při jarmarku, všem moc díky. K úspěšné akci nám trochu pomohlo i příznivé počasí, i když bylo trochu až moc horko,  ale určitě toho nikdo nelitoval, vždyť nápojů bylo při oslavách dost a dost. Při této příležitosti moc děkujeme místním vinařům, kteří připravili velmi vydařený košt vína dole ve velkém sklepě. Na sobotní slavnosti jsme přivítali naše vzácné hosty, místopředsedu Senátu ČR, starosty ze Sudoměřic u Bechyně a u Tábora, starostky ze Strážnice, Petrova a Tvarožné Lhoty, starostu Hodonína, Rohatce, Radějova a místostarosty Hodonína a Petrova. Všem hostům se u nás velmi líbilo.  A od těchto oslav nám na návsi stojí socha našeho zakladatele, pana Sudomíra z rodu Tvrdišovců. Pořízení této sochy, jeho umístění  a vlastně i umělecké ztvárnění vzbuzovalo v minulosti různé pochybnosti a dohady. Ani zastupitelstvo v rozhodování o této záležitosti nebylo nijak jednotné. Dnes už je vcelku vše jasné, víme tedy, že socha Sudomíra vyjadřuje pravděpodobnou historickou podobu tehdejších královských spolubojovníků se zbrojí i oblečením a zpodobnění obličeje je samozřejmě umělecká fikce. Umístění sochy je optimální, protože se tímto zpodobněním zakladatele symbolicky definovalo ústřední centrum naší vesnice, náves, která již není jenom – hlavní křižovatkou, ale je to něco více – je to střed naší obce, našich Sudoměřic. Z jedné strany je ohraničena Statkem z 18. století, z opačné strany nově a vkusně opravenou stodolou, bývalou býkárnou, a místo samé je parčíkem na místě, kde kdysi stávala stará škola. Asi nebylo lepšího místa pro umístění sochy pro našeho Sudomíra.       

Videa na youtube od p. Vrby zde

nejbližší kulturní akce
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
<<Prosinec 2018 >>

Aktuální informace
© Obec Sudoměřice 2012 ... Grafický návrh zpracoval a redakční systém vytvořil IDEX.cz